Upper Great Southern Hockey Association regular season draws to a close

Narrogin Observer
Riffs' Roger Ballard is tackled by Lakers' Scott Angwin and Braden Lange.
Camera IconRiffs' Roger Ballard is tackled by Lakers' Scott Angwin and Braden Lange. Credit: Rodney Johnson

Riffs proved far too strong for Lakers in the final round of the Upper Great Southern Hockey Association men’s A-grade regular season on Saturday.

Their seventh win of the season ensured they finished inside the top two.

Rohan Bilney, Brock Francis and Kyle Angwin set up the 5-2 victory, while Scott Angwin, Ryan Johnson and Will Tan were gallant in defeat for Lakers.

Warriors finished on top of the ladder despite drawing 1-1 with bottom-placed side Olympics.

Shawn Heil, Bradley Staphorst and Ben Quartermaine were important for Warriors, while Shawn McKay, Chris Allen and Tom Bairstow served Olympics best.

Williams and All Blacks couldn’t be separated in the women’s A-grade, finishing in a 1-1 draw.

Williams was best served by Chloe Blight, Chloe Rodgers and Tracey Price, while Ellie Bigwood, Chloe Grout and Zeta O’Rourke were strong for All Blacks.

Warriors finished on top after recording a 4-1 win over Wagin on Monday night, with better players in the win being Amy Manton, Chloe Buzza and Kira Fynn.

Riffs' Brock Francis with the ball being pressured by Lakers' Scott Angwin.
Camera IconRiffs' Brock Francis with the ball being pressured by Lakers' Scott Angwin. Credit: Rodney Johnson

Dumbleyung claimed the minor premiership in the men’s B-grade competition and ended the regular season with a 3-2 win over Williams.

The winners were best served by Lachlan Ward, Scott Angwin and Mathew Dare.

Woodanilling sealed their spot in the top two with a comfortable 4-1 victory over Olympics set up by Rick Wise, Kurt Wise, and Taran Becker.

Warriors defeated Pingelly 2-0 as Marcel Corasaniti, Travis Cochrane and Jacob Oats were among their best players, while Wagin downed All Blacks 3-2 to notch their fifth win after strong performances from Cameron Forrest, Dwight Kellow and Ethan Johnson.

In the women’s B-grade competition Wickepin defeated Brookton 3-0 to secure top spot.

Warriors defeated Pingelly 4-1 as they finished in second spot and Sarah Hennessey, Jude Corner and Lucy Kilpatrick were strong factors in their 12th win.

Wagin stitched up fourth spot with a convincing 6-0 win over All Blacks with the winners best being Jessie Allington, Kara Jeffery and Nicole Ward.

Catherine Marciniak, Sharna Becker and Pip Treloar guided Woodanilling to a 2-1 win over Robins.

Get the latest news from thewest.com.au in your inbox.

Sign up for our emails